Contabilitate | Fiscalitate | Salarizare

Noutati contabilitate | Stiri fiscalitate

Guvernul a aprobat amnistia fiscală pentru dobânzi, penalități și alte accesorii datorate de firme

Autor: Diana Jitaru
mai13

Guvernul a aprobat amnistia fiscală propusă de Ministerul Finanţelor pentru dobânzi, penalități și alte accesorii datorate de firmele care vor achita principalul restanţelor până la data de 15 decembrie 2020, măsură care va sprijini mediul de afaceri lovit de criza COVID-19 şi va avea un efect pozitiv asupra încasărilor bugetare din acest an.

Potrivit Ministerului Finanţelor principalele beneficii ale introducerii amnistiei sunt relansarea economiei şi depăşirea unor probleme economice ale contribuabililor, precum şi diminuarea datoriilor acestora.

Prin aprobarea amnistiei se are în vedere încasarea obligaţiilor bugetare restante la 31 martie 2020, precum şi obligațiile bugetare cu termene de plată între 1 aprilie 2020 şi 15 decembrie 2020, astfel că, pe de o parte, anularea accesoriilor sprijină contribuabilii care pot folosi lichidităţile de care dispun pentru continuarea activităţii afectată direct sau indirect de criza Covid – 19 şi permite curăţarea bilanţurilor de datorii, iar pe de altă parte, se asigură o creştere a veniturilor la bugetul general consolidat.

Categorii: Fiscalitate
Comentariile sunt închise pentru Guvernul a aprobat amnistia fiscală pentru dobânzi, penalități și alte accesorii datorate de firme

Comments are closed.


Arhiva